Így válassz tökéletes motoros csizmát! - Gyakorlati útmutató
A megfelelő motoros lábbeli kiválasztása néha nem egyszerű, ezért összeszedtük a legfontosabb támpontokat, amelyekre érdemes figyelni a vásárlás során.
Hogyan válassz a lábadhoz és motorozási stílusodhoz illő motoros csizmát? Melyik lesz számodra a legkényelmesebb, ami egyben maradéktalanul ellátja a bokád és a lábszárad védelmét is? Rendszeresen visszatérő kérdések ezek, ezért most összeszedtük nektek a legfontosabb támpontokat, hogy jó döntést tudj hozni egy új motoros csizma vásárlása során.
A sima csizma vagy hosszúszárú cipő nem motoros lábbeli!
Először is fontos leszögezni, hogy egy normál utcai cipő, legyen az akár a legmasszívabbnak tűnő bakancs, biztonsági szempontból nem alkalmas motorozáshoz, egészen egyszerűen azért, mert nem rendelkezik azokkal a védelmi funkciókkal, melyekkel egy kifejezetten motoros cipő vagy csizma igen.
Motoros baleseteknél nagyon sok esetben sérül a boka, nem véletlen, lévén az egyik legérzékenyebb testrészünkről van szó. Talán sokan nem is gondolnak bele, de egy kis sebesség mellett – vagy akár álló helyzetben – bekövetkezett borulásnál vagy esésnél is könnyen a motor alá kerülhet a lábunk, és egy többszáz kilós vas a sérülékeny bokán bizony nem éppen kellemes dolog. Egy normál, utcai cipő a motoros lábbelikhez mérten vékony anyagból készül, könnyen csavarodik, így a fent vázolt esetben nem védi meg a bokát a kicsavarodástól, ütődéstől, csonttöréstől.
Egy motoros csizma strapabíró kialakítással, speciális anyagfelhasználással, protektorokkal készült, vagyis rendelkezik azokkal a védelmi funkciókkal, melyek az utcai cipőkkel ellentétben megóvják a lábat a sérülésektől, ezért érdemes kifejezetten motorozáshoz készült terméket választani.
Ma már nagyon sokféle motoros csizma elérhető a piacon, mondhatni, a bőség zavarával küzdhet a vásárló, ezért érdemes előre átgondolni néhány szempontot a tervezett felhasználás és saját igények tekintetében.
Ne (csak) a kinézet alapján hozz döntést!
Tudjuk, hogy egy vonzó külcsín nagyon csábító tud lenni, ha beleszeretsz egy modellbe pusztán ránézésre, nem könnyű lemondani róla. Mégis rögtön elsőként óva intenénk attól, hogy csak ez alapján dönts. Sokkal fontosabb, hogy a lehető legjobban illeszkedjen a lábformádhoz, biztosítson kellő védelmet és feleljen meg a lentebb taglalt elvárásoknak.
Milyen motorhoz szeretnéd használni a csizmát?
Gondold át, milyen kétkerekűn használod majd legtöbbet a lábbelit: ha egy fix motorod van, amit használsz, akkor ez nyilván egyszerű kérdés, ha több gépet nyúzol, ám nem akarsz több csizmát, akkor érdemes egy kevésbé specifikus, úgymond univerzális fazont választani.
Ez azért lényeges, mert a motor típusa, stílusa általában determinálja a felhasználási területet is. Hogy egy egyszerű példával éljünk, miként krosszmotorozáshoz sem veszünk egyrészes bőrruhát, úgy gyorsasági pályamotorozáshoz sem érdemes túraenduró csizmát választani.
Minden motor más és más, eltérő ülés- és lábpozícióban ülünk egy csopperen és egy maxirobogón, nem azonos az időjárásvédelem, továbbá nem azonos a felhasználási terület, hiszen egy robogóval nem megyünk terepre, ergo aligha szükséges hozzá a magasszárú, merev túraenduró csizma.
Egy szó mint száz, mindenképp érdemes a stílushoz igazítani a típust, hiszen kialakításában és funkcionalitásában úgy lesz a legmegfelelőbb.
Milyen körülmények között használod a csizmát?
Ha például nagyon sokat túrázol és hosszabb távokra is mész, esetleg az aszfalton túlra is merészkedsz, akkor jó eséllyel fontos lesz számodra, hogy a csizma vízálló membránnal ellátott legyen. Ez lehet Gore-Tex vagy Aquatech, a lényeg, hogy az ilyen jellegű lábbelikbe nem jut be víz, ámde kifelé szellőzik, így lábad bármilyen zord körülmények között száraz marad – ez a kényelem mellett egy jó kis fel- vagy megfázástól is védelmet nyújt.
Ha viszont inkább csak városban vagy jó időben pattansz motorra, akkor nem feltétlenül ez az elsődleges szempont, sokkal inkább az lesz a fontos, hogy a lehető legkönnyedebb lábbelit viselhesd kiemelkedő szellőzéssel.
Jó hír, hogy a Gaerne kínálatában találhatsz köztes megoldást is, hiszen a cég termékei között több olyan modell is elérhető, mely vízálló membrános, kiterjedt hálós betéteinek köszönhetően mégis jól szellőzik, így tökéletes mindenesként szolgálhat.
A gyártók általában több nagy csoportra osztják csizmáikat a felhasználási területnek megfelelően, nézzük ezek közül a legjelentősebbeket!
Csizmák sport(os) motorozáshoz, pályamotorozáshoz
A sportmotoros csizmák kiválasztásánál is fő szempont, hogy szorosan illeszkedjen a lábadra és minél stabilabban tartsa azt. A pályamotorozás során bekövetkező esés fokozott kockázata miatt fontos, hogy a lábbeli lehetőleg rendelkezzen bokacsavarodás elleni védelemmel, protektoros lábszárrésszel, természetesen megerősítéssel a kritikusan sérülékeny részeken, no és persze orrkoptatóval.
Fontos, hogy próba során mindkét csizmát vedd fel és viseld néhány percig, hiszen úgy derül ki biztosan, hogy kényelmes-e a lábadra. Ne ijedj meg, ha először kellően szoros (sőt, ez kifejezetten kívánatos, mert ha már először bőnek érzed, utána lötyögni fog benne a lábad), ha a hossza stimmel és úgy érzed, alapvetően passzol a lábformádra, néhány használat után tökéletesen a lábadra fog igazodni, bepuhul és – jó értelemben – megtörik az anyag.
Fűzőrendszerét tekintve a legmodernebb megoldás az úgynevezett BOA, vagyis gyorsfűzős megoldás, mellyel villámgyorsan és tökéletesen a felhasználó lábára állítható a csizma.
Érdekesség, hogy a Gaerne a 70-es években kezdett sportmotoros csizmákat gyártani, az első darabok megszületését a régi idők motorversenyei ihlették. Az olasz cég azóta is rengeteg újítást ültet a termékeibe, hogy maximális kényelmet és biztonságot nyújtsanak. Ha a „csúcsok csúcsát” keresed, nézd meg a GP-1 EVO-t, mely az olasz gyártó palettájának jelenlegi legkomolyabb sportos darabja.
Sport-túra motoros csizmák utcára és aszfaltos túrákra
A sport-túra csizmák jórészt a versenycsizmáknál megszokott védelmi funkciókkal vannak ellátva, de típustól függően más jellegű protektorokkal szerelték fel őket, sok esetben például hiányzik a hátsó merevítés (Floating System), esetleg más jellegű a protektorok elhelyezése. A funkcionalitás miatt sokszor ellátják őket vízálló membránnal, hiszen például egy túra során jól jöhet, ha a hirtelen érkező eső nem jut be a lábbelibe.
Túramotoros csizmák
Ebben a kategóriában aztán nagyon széles a felhozatal külcsínt, kialakítást és tudást tekintve. Léteznek teljes egészében bőrből készült, letisztult vonalvezetésű darabok, alacsony szárú megoldások, és kiterjedt hálós panelekkel rendelkező nagyon szellős, a legmelegebb időszakban is kellemes viseletet biztosító típusok. Határozd meg, hogy fontos-e számodra a vízállóság, esetleg feláldozod-e azt plusz egy kis bejutó friss levegő oltárán, és hogy milyen anyagból készült csizmát látnál szívesebben a lábadon, innentől kezdve már „csak” a legszimpatikusabbat kell kiválasztanod. Ha a komfortra utazol, figyelj olyanokat, hogy van-e gyorsfűzős megoldás, kivehető talpbetét, elasztikus, esetleg állítható lábszárrész, stb. Persze a védelmi szempontokat azért itt is tartsd szem előtt, ne feledd, minél több a protektor, annál jobban védi a csizma a lábadat.
Túraenduró csizmák a legnagyobb kalandoroknak
Egy túraenduró csizma azok számára lehet célszerű választás, akik adott esetben szívesen letérnek az aszfaltról, és kalandoznak murvás utak, saras erdők, homokdűnék és egyéb vadregényes tájak felé. Ezek a modellek motokrosszos géneket hordoznak, nem véletlen, hiszen azokhoz hasonlóan bírniuk kell a néha nagyon is erős strapát. Ennek megfelelően általában többcsatos megoldással tervezik őket, erős tépőzárakkal, brutál bokavédelemmel és speciális mintázatú talpkialakítással, hogy a legnagyobb sárban is stabilitást biztosítsanak. A legtöbb túraendurós típusba vízálló membránt is helyeznek, hogy ha tényleg bokáig gázolsz a sárban, vízben, akkor se ázzon be.
A Gaerne Gore-Tex membránnal ellátott csizmáira 2 év garanciát vállal a gyártó, így ez idő alatt a legnagyobb zivatarban sem engedik be a vizet. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a felülről befolyó csapadéknak értelemszerűen egyetlen vízálló csizma sem tud „ellenállni”, így az esőruhát vagy nadrágot ilyen esetben a csizmán kívülre húzd, hogy ne vezesd be vele a vizet!
Motoros cipők városi motorozáshoz, mindennapos közlekedéshez
A könnyed, rövidszárú motoros cipők rendkívül praktikusak városi motorozáshoz, ingázáshoz, főleg a nagy nyári melegben, mivel kiváló a szellőzésük, komfortosak és pehelysúlyúak, ráadásul lényegében úgy néznek ki, mint a normál utcai cipők. Persze sokkal többet tudnak egy hagyományos cipőhöz mérten, hiszen megerősített bokarésszel és ujjvédelemmel, illetve merevített talppal alakították ki őket. Utcai öltözetnek kinéző ruházattal, például egy motoros farmerrel nagyon jól kombinálhatóak, divatos kinézetet nyújtanak, így kiváló választás városi robogósoknak vagy a café racer stílus kedvelőinek. Egy motoros cipő sosem fog olyan mértékű védelmet nyújtani, mint egy versenycsizma, de rövid távokon, urbánus rohangászósnak kiváló arany középút lehet.
Összességében elmondható, hogy ha motoros lábbelit keresel, ne hamarkodd el a döntést. Próbálj fel minél több darabot, hiszen stíluson belül is többféle modell közül válogathatsz, és mind-mind más érzetet fog adni.
A MotorOázis széles kínálatában biztosan megtalálod a tökéletes lábbelit, üzletünkben profi eladóink készséggel segítenek a választásban. Az általunk forgalmazott olasz Gaerne csizmák kiemelkedő minőségükkel és vonzó külsejükkel csábítanak, gyere, tegyél egy próbát velük! Szeretettel várunk Nagy Lajos király úti üzletünkben.